Ki kopog? – videó kaputelefon a lakásunk őre

Ez a bejegyzés eredetileg ezen az oldalon jelent meg.

A magyarországi társasházakban több, mint 30 éve létezik kaputelefon, az elmúlt 10 évben épült társasházaknál pedig a videó kaputelefon is elterjedt.Magánházas környezetben csak az utóbbi években jelentek meg tömegesen a videó kaputelefonok, amelyeket a mai bejegyzésünkben vizsgálunk meg.

Hétfőn reggel 7 óra után érkezik a szöveges üzenet a telefonomra: “A mai napon 8-16 óra között csomagot kézbesítünk az Ön számára.” A futár meg is érkezik 11:38 perckor, de hiába csönget, nem talál senkit otthon, így egy szelvényt dob be a postaládába.
Ismerős a szituáció, ugye? Pedig csak tudni kellene róla, ha a futár megérkezik és beengedni a kapun, hogy tegye le a csomagot a szélfogóba és mindezt esetleg egy kamerán végig követni.

A videó kaputelefon rendszerek ezt a megoldást is kínálják, számos más hasznos funkcióval együtt. Na de milyet válasszunk?

A videó kaputelefonok típusai

Akár van a kapu és az otthonunk között adat továbbítására alkalmas érpár, akár nincs, lehetőségünk van videó kaputelefont használni.
Ha van adatkábel, akkor a kábelen történhet az adattovábbítás a beltéri egységek felé, illetve biztosíthatja a kaputelefon kültéri fejegységének áramellátását.
Ha nincs ilyen kábel, akkor az áramellátásról külön gondoskodnunk, a kapu mozgatásához használt áram jó vételi pont lehet.

A vezetékes rendszerek esetében 2, 3 vagy 4 vezetékes megoldások (Mint a Legrand Bticino Classe 100 és 300-as videó kaputelefonjai) illetve az ethernet-es megoldások (UTP) terjedtek el. A kültéri egység közvetlenül kapcsolódik a beltéri egységhez, amihez további beltéri egységeket is kapcsolhatunk, azokat akár intercom-ként használva. A beltéri egység csatlakozik a Wifi hálózathoz és ennek segítségével biztosíja, hogy a távolból is  válaszolni tudjunk a kapu előtt állónak, illetve be is engedhessük a kertkapun és felkapcsolhatjuk a kerti kísérőfényt is.

A belső kijelzők különböző méretben és színben kaphatóak, így otthonunkba kompromisszumok nélkül választhatunk.

A vezeték nélküli megoldások, mint például a Legrand Netatmo Doorbell, nem rendelkeznek dedikált kijelzővel. Közvetlenül kapcsolódnak a kültéri egységek a wifi hálózatra és a telefonunkon jeleznek, ha valaki csönget a kapu előtt, de azt is jelzi, ha egy személy áll a kapu előtt, még ha nem is csöngetett be. 

Lehetőség van a meglévő “buta csengőnket” rákötni erre a rendszerre, így ez a funkció is megmarad és élvezhetjük az okos videó kaputelefon nyújtotta előnyöket is.

A Netatmo Doorbell ezen felül képes az általunk használt hangasszisztens hangszóróján is jelezni, ha valaki csöngetett, hiszen az Apple , az Amazon és a Google okos hangszórójával is működik.

A bejegyzés a Legrand Partnerklubban jelent meg először. A cikk elkészültét a Legrand támogatta.

Kövess minket!

About okosotthon.guru

„A hálószoba lámpa kapcsolójához miért nincs távirányító?” Ez volt az a kérdés, ami elindított 2013-ban az okosotthonok világa felé, ekkor fogalmazódott meg bennem az elhatározás, hogy az otthonomat még kényelmesebbé, biztonságosabbá és nem utolsósorban energiatakarékosabbá teszem. Évekig nézelődtem a piacon fellelhető megoldások között, de még alaposabb utánajárás után sem tudtam eligazodni a rengeteg lehetőség és megoldás között, nem volt a piacon olyan megoldás vagy személy, aki átlátta volna a gyorsan változó okosotthon piacot és személyre szabottan tudott volna segíteni az otthonom kialakításában. Az elmúlt évek a lehetőségek feltérképezésével, kipróbálásával, valamint az önképzéssel teltek. Megismertem a „csináld magad” megoldásokat, a kész eszközöket majd a komplett épületautomatizálási rendszereket is. Kipróbáltam, szétszedtem, hogy megértsem, hogyan is működik, elkövettem az összes lehetséges hibát, amit ezen téren el lehet követni. Mindig arra törekedtem, hogy átfogóan megértsem és megismerjem a különböző megoldásokat és azok előnyeinek és hátrányainak ismeretében tudjak egyik vagy másik megoldás mellett dönteni. Az idő során azt vettem észre, hogy mások is hasonló helyzetbe kerültek, mint annak idején én. Szembesültek az őket elárasztó lehetőségekkel és nem tudnak választani az okosotthon megoldások között, mert úgy érzik, nincsenek a megfelelő információ birtokában. Feladatomnak éreztem, hogy segítsek nekik, így megalapítottam a Smartopert Kft-t és életre keltettem az Okosotthon Guru márkát, ahol márkafüggetlenül segítek eligazodni azoknak, akik okosotthont szeretnének, hogy valóban rájuk szabott okosotthonuk legyen. Telepítők és villanyszerelők is megkerestek, hogy melyik megoldást javaslom nekik, mert ők sem igazodtak ki a lehetőségek között, így született meg a Smopet, mely naprakész tudást biztosít a szakembereknek a piacon lévő megoldásokhoz, mert így lehetnek kiemelkedőek a területükön és szolgálhatják az ügyfeleik érdekeit.
View all posts by okosotthon.guru →